blog image

Germania Flug në Prishtinë dhe Shkup

Sipas CH-Aviation Germania Flug këtë sezon veror do të fillojë fluturime nga Zurich në Prishtinë dhe Shkup. Gjithnjë sipas CH-Aviation raportohet se Germania Flug do të ketë tre fluturime në javë në Prishtinë dhe pesë në Shkup. Germania Flug është kompani...

image

blog image

Wizz Air në Prishtinë?

Nga Aeroporti i Prishtinës thuhet se presin këtë vit që kompania low cost Wizz Air të fillojë të fluturojë nga ky aeroport. "Zvicra dhe Gjermania janë shtetet më të frekuentuara nga pasagjerët nga aeroporti ynë. Nëntëmbëdhjetë kompani ajrore janë duke operuar në...

image

blog image

Këngët më të mira gjatë udhëtimeve

Edhe pse secili nga ju ka shije të ndryshme të muzikës, megjithatë sipas CNN këto janë këngët që ia vlen t'i dëgjoni gjatë udhëtimeve tuaja të ardhshme, shumica e tyre të stilit pop dhe rock të të gjitha kohëve....

image

blog image

Si të fluturoni këndshëm

Edhe pse të gjitha mund të jenë në klasë dhe çmim të njëjtë, disa ulëse janë më të mira se tjerat. Merrni një ulëse pranë korridorit për të pasur më shumë hapësirë, apo ulëse afër dritares nëse ju dëshironi të fleni gjatë udhëtimit. Mundohuni të shmangni ulëset...

image

blog image

Sezoni dimëror i fluturimeve

Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës ka filluar me ofrimin e shërbimeve për fluturimet e kompanive ajrore të planifikuara për sezonin dimëror 2014, duke lënë pas kështu një sezon veror që u karakterizua me një performancë shumë të mirë të aeroportit dhe rritje...

image

blog image

Fluturime direkte Bergamo-Prishtinë

Kompania e njohur ajrore gjermane Germania do të fillojë fluturimet direkte nga Bergamo në Prishtinë në sezonin veror të vitit 2015, që do të fillojnë në datë 29 mars. Fluturimet do të operohen me aeroplanë Airbus A319 dhe Boeing 737-700. Kompania ajrore gjermane...

image

blog image

Fluturime direkte nga Shkupi në Gjenevë

Në mesin e tetë destinacioneve të reja që shtoi kompania ajrore zvicerane Swiss për vitin 2015, është edhe linja direkte që do ta shërbejë Shkupin me Gjenevën. Fluturimet nga Shkupi në Gjenevë do të nisin në datë 4 prill të vitit të ardhshëm dhe fillimisht do të...

image

blog image

Fluturime direkt drejt Brukselit dhe Parisit

Ashtu edhe siç ishte paralajmëruar, Adria Airways do të vazhdoje të rrisë prezencën e saj në kryqytetin shqiptar me dy destinacionet e reja për në Bruksel dhe Paris, të cilat do t'i bashkëngjiten destinacionit ekzistues, Frankfurtit. Fluturimet për në kryqyetetin...

image

blog image

Montenegro kthehet përsëri?

Montenegro Airlines ka bërë të ditur planet e saj rreth zgjerimit të desinacioneve vitin që vjen, një lëvizje që bën për t'i bërë ballë konkurrencës gjithnjë e në rritje në rajon. Kompania ajrore malaziase gjithashtu ka paralajmëruar për një rikthim të mundshëm në...

image

blog image

Çfarë të vizitoni në Stamboll?

Stambolli, ky qytet që shtrihet në dy kontinente, aty ku Lindja takon Perëndimin dhe Evropa përqafon Azinë. Sot Stambolli është njëri ndër vendet më të vizituara në botë nga turistë që vijnë nga katër anët e globit — vend që ofron shumë vende historike, moderne e...

image

blog image

B&H në Podgoricë dhe Shkup?

B&H Airlines është duke konsideruar që të rifillojë fluturimet në Podgoricë dhe Shkup pas një mungese pesë vjeçare atje. Rikthimi i B&H në Malin e Zi dhe Maqedoni është duke u ndërmarrë nga Oki Air, agjenci kjo e cila përfaqëson Adria Airways dhe Croatia Airlines...

image

blog image

Adria me aeroplanë të rinj

Adria Airways do të tërheqë nga shërbimi dy aeroplanët e fundit të mbetur CRJ200 nga fundi i marsit 2015 dhe të shtojë një aeroplan tjetër Airbus A320, përderisa është duke vazhduar me planet që të krijojë sa më shumë baza jashtë tregut slloven. Më herët gjatë...

image

blog image

Edelweiss në Podgoricë

Një lajm shumë i mirë për të gjithë bashkëatdhetarët tonë që jetonë në Mal të Zi. Kompania e njohur Edelweiss sapo ka bërë të ditur që do të nisë fluturimet direkte nga Zurich në Podgoricë në sezonin veror 2015. Fluturimet do të nisin në datë 5 korrik dhe do të...

image

blog image

Low-cost në Shkup drejt fundit?

Aeroporti i Shkupit është duke ecur përpara drejt rekordit të të gjitha kohërave sa i përket numrit të udhëtarëve, me kompanitë low-cost që po i ndihmojnë kësaj rritjeje. Kjo vjen pas saktësisht dy viteve kur qeveria maqedonase ofroi subvencione për kompanitë ajrore...

image

blog image

Rritet Wizz Air

Wizz Air do t'i shtojë flotës së saj edhe shtatë aeroplanë Airbus A320, në mënyrë që t'i bëjë ballë rritjes së udhëtarëve në të ardhmen. Marrëveshja me Goshawk Aviation Limited do të zbatohet ndërmjet nëntorit 2014 dhe qershorit 2015. Drejtori financiar i Wizz Air...

image

blog image

Shëtitje falas në Stamboll

Çdokush që fluturon përmes Stambollit dhe ka kohë pritjeje më së paku 6 orë është i mirëseardhur në Touristanbul. Pasi që të arrini në Aeroportin Ataturk te Stambollit, ju do të vazhdoni tutje për të vizituar pjesët më të bukura të qytetetit dhe restorantet më të...

image

blog image

Rregullat e reja të Adria Airways

Rregullat e reja lidhur me përdorimin e pajisjeve elektronike në aeroplan hynë në fuqi në Adria Airways në fund të gushtit. Udhëtarët në fluturimet e Adria Airways mund të përdorin këto pajisje elektronike pa kurrfarë pengese: pajisjet e vogla mjekësore siç...

image

blog image

Normalizimi i hapësirës ajrore

Pas hapjes së hapësirës së lartë ajrore të Kosovës më 3 prill, më 15 korrik 2014, në Bruksel u mbajt takimi i radhës i Balkans Airspace Normalization Meeting (BANM), ku u diskutua edhe procesi i normalizimit të plotë të hapësirës së ulët ajrore të vendit tonë...

image

blog image

Aprovohet heliporti i parë në Kosovë

Autoriteti i Aviacionit Civil ka aprovuar heliportin e parë në Republikën e Kosovës. Operatori “Kosovo Air Service” Sh. P. K. është aprovuar që të operojë heliportin që gjendet në fshatin Përlepnicë të Gjilanit, në kuadër të kompleksit afarist “Vali Ranch”...

image

blog image

Spliti tejkalon Prishtinën

Aeroporti i Splitit ka tejkaluar Prishtinën, duke u bërë kështu aeroporti i tretë më i madh nga shtetet e ish-Jugosllavisë, prapa Beogradit dhe Zagrebit. Kjo është një e arritur e madhe për aeroportin e cila varet më së shumti në fluturimet gjatë sezonit veror....

image

blog image

Ryanair me fluturime tejoqeanike

Kompania ajrore Ryanair është duke planifikuar ofrimin e shërbimeve të reja nga Evropa në Shtetet e Bashkuara të Amerikës duke përdorur Airbus A350 ose Boeing 787 Dreamliner, duke u bazuar në raportin e The Sunday Times. Ryanair mund të ndjekë hapat e Norwegian...

image

blog image

Çmimet Skytrax 2014

The World Airline Customer Survey anketoi 18.85 milionë udhëtarë në mbarë botën nga gushti i vitit 2013 deri në maj të vitit 2014. Anketa u zhvillua me pjesëmarrë nga më shumë se 105 shtete të ndryshme në më shumë se 245 kompani ajrore. Emirates, fituesi i vitit të kaluar...

image

blog image

Vazhdon rënia e numrit të udhëtarëve

Numri i udhëtarëve ka rënë ndjeshëm në Aeroportin e Prishtinës, përderisa ende ndjen pasojat e falimentimit të Belle Air Europe. Belle Air Europe e cila ishte njëri ndër konsumatorët më të mëdhenj, ndërpreu operimet në fund të muajit nëntor të vitit të kaluar dhe shpalli...

image

blog image

Airbus paraqet A330neo

Prodhuesi evropian i aeroplanëve, Airbus, dje paraqiti modelin e ri të shumëpritur të Airbus A330 -- A330neo -- e cila ka motorë më efikasë sa i përket harxhimit të karburantit. Lajmi u zbulua në ditën e parë të Farnborough Airshow, ngjarje e rëndësishme në industrinë e...

image

blog image

Rregullore e re

Sipas rregullores së re të vendosur nga qeveria e ShBA, të gjithë pasagjerët që fluturojnë drejt Amerikës do të kete rregullore shtesë dhe duhet të jenë të përgatitur t'i përgjigjen kërkesave të mëposhtme nga kontrolli i sigurisë në aeroportet e Londrës: të vërtetojnë se...

image

blog image

Aeroporti i ri i Stambollit

Turqia ka filluar ndërtimin e aeroportit të tretë në Stamboll, e cila synon të jetë konkurrente e aeroportit të ri të Dubait, si njëri ndër aeroportet më të mëdha në botë. Kryeministri turk simbolikisht nisi punimet të këtij projekti 30 miliardë dollarësh e cila pritet të...

image

blog image

Etihad vazhdon sundimin

Avikompania e mirënjohur nga Emiratet, Etihad Airways nuk ka të ndalur! Së fundmi thuhet të ketë përmbyllur marrëveshjen për të investuar edhe në aviokompaninë më të madhe italiane, Alitalia. Mendohet që shuma që ka investuar të jetë mbi 500 milionë euro, në këmbim të 49%...

image

blog image

Turkish Airlines në Montreal

Turkish Airlines që nga dita e djeshme (3 qershor) ka inauguruar fluturimet e rregullta në mes Stambollit dhe qytetit të Montrealit në Kanada. Fluturimet direkte që do të operohen tre herë në javë (çdo të martë, të premtë dhe të diel me Airbus A330-300) do t'u mundësojë...

image

blog image

Fluturime të reja drejt Italisë

Fluturime të reja nga Prishtina drejt qyteteve italiane! Kësaj radhe është kompania Livingston e cila do të fillojë fluturimet nga Prishtina drejt Milanos dhe Venecias, duke mbushur boshllëkun e krijuar nga largimi i Belle Air Europe. Fluturimet drejt Milanos do të realizohen një...

image

blog image

Përcill fluturimet live

Shkoni shpesh të prisni të afërmit tuaj në aeroport, ndërsa kaloni kohë të gjatë në aeroport derisa mbërrin aeroplani? Atëherë Flightradar24 mund të jetë aplikacioni më i përshtatshmi për ju. Flightradar24 mundëson shfaqjen në kohë reale të aeroplanëve duke përfshirë informatat...

image

blog image

Wizz Air, orari dimëror

Wizz Air do të vazhdojë me prezencën e saj të qëndrueshme në shtetet e Ballkanit gjatë sezonit dimëror 2014/15, e cila do të fillojë më 26 tetor. Avikompania së fundmi ka paraqitur edhe orarin e fluturimeve dhe ka futur biletat në shitje deri në fund të marsit 2015. Nga Shkupi...

image

blog image

Adria pret sukses në Tiranë

Adria Airways gjatë muajit të kaluar nisi fluturimet nga Tirana në Frankfurt, destinacioni i dytë që ofrojnë për kryeqytetin shqiptar pas atij të Lublanës. Zyrtarë nga aviokompania sllovene, por edhe nga Aeroporti i Tiranës, vendosën që të promovojnë këtë destinacion. "Kur flasim...

image

blog image

Air One në Fluturi.me

Kësaj radhe është kompania italiane Air One e cila është futur në sistemin e rezervimeve në Fluturi.me. Kjo aviokompani ofron fluturime direkte nga Aeroporti i Tiranës në Bolonja, Milano, Pisa, Venecia, Verona dhe Genoa. Gjatë rezervimit me këtë aviokompani duhet të keni...

image

blog image

Plani veror i fluturimeve

Përgjatë muajve që po lëmë pas, Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës, në koordinim me kompanitë ajrore ka bërë planifikimin e orareve të fluturimeve të arritjeve dhe shkuarjeve për sezonin veror 2014, njëkohësisht sezonin e dytë të fluturimeve në terminalin e ri të Aeroportit...

image

blog image

Wizz Air në Fluturi.me

Një prej kompanive më të lira evropiane, Wizz Air, tani është bërë pjesë e sistemit tonë të rezervimit, duke ofruar çmime shumë të lira nga Shkupi në drejtim të Italisë, Mbretërisë së Bashkuar, Gjermanisë, Zvicrës, Francës, Suedisë, etj. Me çmime duke filluar nga 90€...

image

blog image

Etihad Airways luksoze

Udhëtarët që do të fluturojnë me Etihad Airways shumë shpejt do të përjetojnë komfortin e jashtëzakonshëm që kjo kompani do të ofrojë, duke përfshirë edhe shërbyesin personal. Këto risi do të jenë pjesë e aeroplanëve Airbus A380 dhe Boeing 787 që u paraqitën...

image

blog image

SWISS, ushqime kundër alergjisë

Swiss International Airlines është bërë aviokompania e parë ajrore në botë që ofron ushqime që nuk kanë efekte në alergji dhe e certifikuar nga Fondacioni i Qendrës Evropiane për Hulutime të Alergjisë (ECARF). Nga maji i këtij viti Swiss...

image

blog image

Home Tag teknologjia

Lufthansa ka zhvilluar teknologjinë e re për etiketën e bagazhit që mund të shtypet në shtëpi, e cila njëkohësisht është e pajisur me Identifikuesin përmes Frekuencave të Radios (RFID, Radio Frequency Identification). Kjo teknologji...

image

blog image

Alitalia në Fluturi.me

Alitalia është aviokompania e radhës që është bërë pjesë e sistemit tonë të rezervimit, duke ofruar çmime të arsyeshme nga Tirana dhe Shkupi në drejtim të Italisë, qyteteve evropiane dhe atyre botërore. Fluturimet nga Shkupi drejt...

image

blog image

Adria shndërrohet në low-cost

Adria Airways do të shënojë fillimin e ndryshimit të saj në një model hibrid low cost/full fare, pasi që nga nesër shërbimet e ushqimit dhe pijeve në klasën ekonomike do të jenë me pagesë. Aviokompania do të paraqesë edhe konceptin e saj...

image

blog image

Hapet hapësira e lartë ajrore

Kosova që 15 vjet, në aspektin e hapësirës ajrore ka qenë një vrimë e zezë, ku asnjë aeroplan nuk është lejuar të kalojë sipër, kurse sot hapësira ajrore e Kosovës është sikurse çdo hapësirë tjetër në të cilat vlejnë konventat ndërkombëtare...

image

blog image

Pegasus Airlines në Fluturi.me

Pegasus Airlines është bërë pjesë e sistemit tonë të rezervimit, duke ofruar çmime të lira drejt Stambollit dhe fluturimeve lidhëse drejt shumë qyteteve të Turqisë, Evropës dhe Azisë. Kjo kompani ofron fluturime të drejtpërdrejta nga Prishtina...

image
blog image

Adria në Malmo, British rritet

Përpos Norwegian Air Shuttle dhe SAS, tanimë edhe Adria Airways këtë sezon veror, nga data 23 qershor deri më datën 1 shtator 2014, do të fillojë fluturimet Prishtinë – Malmo. Fluturimet do të realizohen një herë në javë çdo të hënë me aeroplan Airbus A319...

image
blog image

Prishtina shënon ulje, Tirana dhe Shkupi rritje

Siç duket vetëm tanimë vërehet efekti i falimentimit të Belle Air Europe. Fillimi i këtij viti kalendarik është duket shënuar ulje të konsiderueshme të numrit të udhëtarëve që frekuentojnë përmes Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari”. Gjatë muajit shkurt, Aeroporti i Prishtinës...

image
blog image

Alitalia me fluturime drejt Prishtinës

Alitalia ka konfirmuar se do të fillojë fluturimet gjatë këtij viti për në Zagreb dhe Prishtinë, duke i kushtuar më tej rëndësi tregut të Evropës Lindore dhe Ballkanit. “Ballkani dhe Evropa Lindore luajnë një rol shumë të rëndësishëm dhe strategjik për planin e ri industrial të Alitalia...

image
blog image

Destinacione të reja në Ballkan

SWISS ka shtuar fluturime të reja nga Gjeneva për në Prishtinë, që do të realizohen dy herë në javë me Airbus A320 (të mërkurave dhe të shtunave). Fluturimi i parë i kësaj kompanie ajrore ishte më 2 prill. Linja 1255 kilometra ndërmjet Gjenevës dhe Prishtinës realizohet...